Idiokracie

Možná znáte stejnojmený americký film z roku 2006. Pokud ne a najdete jej česky, možná si jej budete chtít pustit. Nevím, zda je to úplně doporučeníhodné, vzhledem ke spoustě paralel se současným stavem věcí. Nerada bych kohokoliv uvedla do stavu deprese…

Film nás zavádí do roku 2505, kde lidstvo už jen konzumuje a nemá nejmenší kapacitu potýkat se s nejzákladnějšími otázkami své existence jako je zdraví, strava, odpad, komunikace.

Přiznám se, že si v poslední době, ač nerada, občas připadám jako v tomto snímku.

Kolik jedinců znáte, které to, co se momentálně děje dokonale semlelo, vypnulo a jakoby pověsili své vlastní vědomí na hřebík a přepnuli více či méně dobrovolně na kanál toho, co by „měli“.

Přestože navrhovaná povinná opatření protiřečí jak zdravému rozumu, tak zdraví, logice i vědeckým faktům, nenajde se mnoho těch, kdo by jim byli ochotní protiřečit.

Musím říci, že setkání s každým, kdo má na věc svůj vlastní vhled, neovlivněn nesmyslností doby, je pro mě jako nádech čistého vzduchu bez roušek a respirátorů.

Co mi dělá velkou radost je, že jsme doma přišli k totožnému vhledu do celé situace různými způsoby. Zatímco Daniel se musel o věcech přesvědčit důkladným porovnáním existujících čísel a statistik v nejrůznějších souvislostech a neomylně dospěl k závěru, že spousta předkládaných návrhů je chybná,  nesmyslná a nefunkční, já vnímám věci spíše energeticky a celá záležitost mi smrděla mohutně už od startu.

Vědět, že jsme oba schopni vědět a spoléhat na to, co víme mě těší. Rozhodně to pomohlo i našemu vztahu vidět, že ač spousta domněle inteligentních a vzdělaných známých naprosto ztratila směr a dostala se věcem do vleku, vaše drahá polovina má jasno.

Samozřejmě, že si pro své potomky představuji úplně jiný svět a zároveň vím, že dokud ti z nás, kdo vědí budou pokládat otázky a hledat řešení, vzdělávat se a vytvářet změnu, ta změna nutná k tomu, aby se restartoval celý systém směřující momentálně přímou čarou k idiokracii, se dostaví a ve skutečnosti už je na cestě.

Víte, že v tom svým vlastním vědomím také hrajete roli? V jakém světě byste rádi žili a co když není mimo náš dosah jej vytvořit a spravovat?
Jak se to ještě zlepší?

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *