Věříte v dobro druhých?

Jak se poradit s chřestýši, elfy a těmi, kdo vám vráží kudlu do zad

Jsou ve vašem životě lidé, s nimiž je těžké se vypořádat? Možná, že někteří z těchto lidí jsou dokonce přátelé, kteří se ukázali být zrádci – nebo jak jim někteří lidé rádi říkají, (ne)přátelé. Vsadím se, že když jste si tuto otázku přečetli, napadl vás alespoň jeden člověk, ne-li šest nebo sedm!

Mnoho lidí bojuje s tím, jak se vypořádat s (ne)přáteli a jinými typy obtížných lidí. Bohužel existují lidé, kteří rádi dělají život ostatním o něco méně příjemným.

Jakkoli to může znít bizarně, je pro ně zábava vytvářet v životech ostatních tolik destrukce, kolik jen dokážou. Ti, kteří jsou jim blízcí, bojují s toxickým přátelstvím a ti, kteří mají tu smůlu, že s nimi navazují vztahy, se potýkají s toxickým vztahem.

Mnohokrát se tito lidé nacházejí na mocenských pozicích, například ve vládních, školských a jiných autoritativních pozicích.

Tři příklady těchto náročných osobností, s nimiž jsme se čas od času pravděpodobně všichni setkali, označuji jako Chřestýš, ELF a Ten kdo vám vrazí kudlu do zad. Dozvědět se více o těchto náročných osobnostech vám usnadní vědět, jak se vypořádat s šílenstvími, která vám mohou ztěžovat život.

  1. Chřestýš

Chřestýš je někdo, kdo si do vás „kousne“, kdykoliv mu dáte šanci.

Tiše čekají a pokud se dostanete příliš blízko, BAM! Zaútočíí a použijí tolik jedu, kolik je možné. Chřestýš je ve skutečnosti hrdý na svou potenciálně smrtelnou dravost. Záměna za slepýše je z pohledu chřestýša velmi urážlivá.

  1. E.L.F

    ELF je zkratka pro Evil Little F ** k. Elfové mají stejný zákeřný záměr jako Chřestýši. Rozdíl mezi nimi však spočívá v tom, že Rattlesnakes vás kousne, pouze pokud se dostanete poblíž, zatímco elfové jsou tak oddaní svému hanebnému záměru, že vás budou vyhledávat, aby zjistili, jaké škody mohou ve vašem životě způsobit.

Jak se vypořádat s chřestýšem nebo ELFem?

S chřestýšem a Elfem lze zacházet téměř stejným způsobem. Hlavní věcí, která změní vaši interakci s těmito postavami, je uznání toho, co je. Tolik lidí chce věřit v dobro člověka. To vám brání vnímat, co je ve skutečnosti pravda. Když máte co do činění s Rattlesnake nebo ELF, potvrďte to. Nemusíte jim to říkat nahlas. Pouhá změna svého myšlení, vám umožní vidět a uznat tyto lidi za to, kým jsou. To mění energii vašich interakcí s nimi a umožňuje jim, aby se skutečně změnili, místo aby byli zablokováni, aby na váš úkor museli prokazovat, jak oškliví mohou být.

Zde je klasický příklad:

Jedna žena, která byla zapojena do zdlouhavého sporu se svou místní městskou radou, zjistila, že věci šly mnohem lépe, když poznala, jaké role hrají různí úředníci, se kterými se potýkala. Hlavou plánovací komise v tom městě byl chřestýš – udeřil, jen když byla vyrušen. Plánovač odpovědný za její případ byl ELF – dělala všechno proto, aby našla další způsoby, jak majitelce nemovitosti znepříjemnit život. Považovala tyto lidi za frustrující a matoucí, dokud nezjistila jejich skutečné osobnosti a záměry.

  1. Ten kdo vám vrazí kudlu do zad

Lidé „se dvěma tvářemi“ se vždy snaží dokázat, že mají pravdu. Cokoli je k tomu zapotřebí. Tak či onak. Najdou způsob, jak dokázat, jak mají pravdu a jak ty se mýlíš. Když jednáte s někým, kdo má všechny odpovědi a má vždy pravdu, nebojujte s ním. Boj s nimi vás nikam nedostane. Způsobí to jen to, že budou svůj názor hájit ještě tvrději. Způsob, jak to obejít, je říci „chápu, o čem mluvíš, a co tohle?“ Položit otázku. Většina lidí se neptá, když jedná s někým, kdo má vždy pravdu. Bojují zpět. Útočí. To způsobí, že druhá osoba ještě více brání svůj názor.

Realita je taková, že obtížní lidé už nemusí být obtížní! Alespoň ne pro vás. Ať už se setkáte s jakoukoli situací, uznejte, co je, nebraňte se a zeptejte se: „Co jiného je zde možné a co bych mohl udělat jinak, abych to všechno snadno změnil?“ Jednání s náročnými osobnostmi se může dít každý den, ale stává se jednodušší, jakmile víte, na co si dát pozor. Jakmile tuto dovednost zvládnete, bude snazší než kdy jindy vědět, jak se vypořádat s šílenstvím nebo špatnými spolupracovníky a jak identifikovat známky špatného vztahu.

Autor: Gary Douglas, 2007

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *