Jak si nestát v cestě

Tento týden jsem facilitovala večer o tom, “jak být pozvánkou” a už předem se na něj začaly scházet skvělé dotazy.
Tady je jeden z nich:
„Proč by si lidé vybírali mne jako facilitátora kurzu, když jsou tady mnohem zkušenější facilitátoři, kteří mohou nabídnout větší vědomí, bohatší zkušenosti, mají zmáknutý marketing…“

Zatímco záznam mé facilitace této i spousty dalších otázek, které tady zazněly si můžete ještě objednat, ráda bych se dotkla toho, co je možná brzdou pro spoustu těch, kdo začínají:

Neochota vnímat svou vlastní jedinečnost.

A není se čemu divit. Kdo nás kdy naučil uznat se, být za sebe vděční či vnímat naše plusy?

Každý z nás je nekonečnou bytostí a jako taková máme své vlastní specifické dary, talenty a kapacity, kterými můžeme druhé oslovit a být jim přínosem právě my a nikdo jiný.

To zní ze startu možná jako skvělý slogan, po čase si však začnete být vědomi toho, že tomu tak opravdu je. Začnete vnímat své vlastní specifické možnosti, které jakoby neviděli nebo neměli ostatní kolem vás.

Jak jinak by se mi před deseti lety, coby tenkrát naprosto nenápadné Češce žijící v zahraničí, podařilo tak rychle potom, co jsem poznala Access infiltrovat základní školu mých kluků, aniž bych se o to jakkoliv snažila? Jak je možné, že se u mě na lehátku a později na kurzech vystřídaly během krátké doby skoro všechny učitelky, vedení a spousta rodičů?

Cesty vědomí jsou nevyzpytatelné.

Zpátky k dotazu: Říká se, že zkušenosti jsou nepřenosné a zkušenosti jistě mohou být na Access kurzech inspirací. Sama jsem je získávala organizací pro druhé, tenkrát v mých očích zkušenější facilitátory, až jsem si uvědomila, že coby bytost se naše zkušenosti nepočítají od momentu, kdy jsme se seznámili s Accessem a že je nespočet situací, ve kterých jsme jednali na základě toho, co víme. Zároveň máme každý z nás k dispozici spousty zkušeností, které nám pomohly si něco zvědomit a mohou obohatit a oživit náš výklad.

K „většímu vědomí“ se mi vybaví vtipná historka, o které jsem už psala dříve, kdy se mi kdysi má Access mentorka Dr. Kacie Crisp podívala do očí a zeptala se mě krátce. „A ty si opravdu myslíš, že on je vědomější než ty?“ Chrst a bylo vymalováno.
Známý, kterého jsem do té doby stavěla na piedestal se naráz ocitnul coby kolega vedle mě a a já si uvědomila, že nemá smysl ke komukoliv vzhlížet a druzí nás mohou inspirovat a posunout dále, stejně jako my je.

Marketing je jistě důležitá součást každého podnikání, zejména pak v této realitě. Najdou se ti, kdo se k němu modlí, ale i ti, kdo jsou na něj naprosto alergičtí. Ti, kdo za ním mají vykalkulovaný plán a ti, kdo prostě tvoří a snaží se přispět.

Víte, že před čtyřmi lety neexistovala v ČR jediná FB skupina pro Access a nebyl do češtiny přeložený jediný materiál Accessu?

Přesto se mé kurzy plnily od dubna 2018 zájemci o prostředky, které máme v AC k dispozici.

Jak je možné, že se o mně v ČR dozvěděli a pozvali mě do Brna, plných osmnáct let po mém odchodu do Holandska?

Moje propagace tak, jak vypadá v současnosti a vlastně už od začátku mé tvorby s Accessem vzniká naprosto organicky během komunikace s jednotlivými projekty a ani by mě nenapadlo nazývat ji marketingem.

I přesto si dovoluji tvrdit, že se mé projekty a tréninky úspěšně dostávají k těm, kdo o ně mají zájem.

Jak chcete, aby se dozvědělo vaše okolí o vás?

Co kdyby nic nebylo správně, nic nebylo špatně a existovala spousta možností, ze kterých si každý může vybrat to, co jim vyhovuje?

Co když jednou z těch možností je právě vaše Access praxe?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *